Analiza wiersza z filmu Imponderabilia


Imponderabilia blog miniaturaMój najnowszy film "Imponderabilia" miał premierę 8 marca tego roku (dokładnie w dzień kobiet). Był to bardzo rozbudowany projekt, dlatego wraz z filmem pojawił się szereg materiałów jemu poświęconcyh. Wydałem kulisy tworzenia, prezentację efektów specjalnych, vlog omawiający kilka ciekawych kwestii dotyczących motywów użytych w filmie oraz nawet soundtrach wzbogacony także o utwory jedynie rozpatrywane do użycia w filmie. Powstało też kilka zwiastunów oraz nawet klip w którym wyrecytowałem w studio cały wiersz do kamery bez jednego zająknięcia.

Wszystkie przytoczone materiały obejrzycie w odpowiednim miejscu działu etiudy na stronie. Rozpocząłem również zgłaszanie "Imponderabilia" na liczne festiwale filmowe kina niezależnego. I w momencie pisania tego wpisu blogowego mogę dumnie pochalić się, że obraz już wygrwał swój udział w festiwalu filmów niezależnych "Złoty Samorodek" spośród innych nadesłanych. W związku z tym doczeka się także swej kinowej projekcji! Festiwale odbywają się przez cały rok, także "Imponderabilia" przejdzie ocenę kolejnych członków jury przy okazji następnych festiwali.

 

zlotysamorodek

 

 

W tym wpisie chciałbym poddać analizie wiersz, który w przypadku tego filmu jest też niejako jego scenariuszem ponieważ "Imponderabilia" to poemat filmowy, więc obecni w nim bohaterowie wypowiadali się wierszem. Jeśli komuś wydał się on w pewnych fragemntach niejasny, jest więc doskonała okazja by uzyskać teraz kilka odpowiedzi. Nim przejdziemy do interpretacji wiersza, warto dowiedzieć się co konkretnie zostało wzięte z kina Terrence'a Malicka, Xaviera Dolana czy z trenów Jana Kochanowskiego.

"Imponderabilia" jest bowiem bardzo odważnym, eksperymentalnym i szalonym twórczym tworem.
Obrazem, który inspirował się właśnie trzema przytoczonymi wyżej Panami.  

Co zostało wzięte z Terrence'a Malicka?

1. Konwencja filmu
Na ekranie widzimy bohaterów wykonujących jakieś czynności a zza kadru słyszymy ich myśli.
Całość ma charakter mocno oniryczny i oparta jest na licznych domysłach odnośnie wypowiadanych przez bohaterów monologów. Postacie w filmach Malicka wypowiadają się nader często szeptem. Wystarczy przytoczyć chociażby jego "Rycerza pucharów" aby wszystko stało się jasne. 

2. Styl filmowania
Praca kamery w filmach Terrence'a Malicka to jeden z jego znaków rozpoznawczych. Kamera się buja, obraz trzęsie, film bogaty jest w mocno niestandardowe i "niepoprawne" kadry. To licentia poetica pełną parą. Do tego momentami dostajemy obraz z kamer amatorskich, takich o znacznie gorszej jakości obrazu i zakrzywieniach po bokach. Reżyser przeplata takie ujęcia w trakcie trwania całego filmu, wyglądają one jakby były kręcone amatorską kamerą przez niedoświadczonego w filmowaniu jej właściciela. Kończąc wątek o wpływie Malicka na mój "niezrozumiały" film przytaczam humorystyczny, piętnastosekundowy fragment pewnej animacji z mało zaskakującą puentą:

Co zostało wzięte z Xaviera Dolana? 

1. Styl montażowy pewnych sekcji

Kino Xaviera Dolana zawsze było bogate w wyszukane utwory muzyczne, które fantastycznie komponowały się z filmem i nadawały mu odpowiedni klimat dzięki umiejętnemu montażowi. W swoich filmach Dolan serwował nam niemalże teledyskowe wstawki i kazał razem z nim rozkoszować się muzyką. W połączeniu z dobrym montażem tych scen, widz otrzymywał naprawdę emocjonującą całość. Wystarczy wspomnieć chociażby "Zabiłem moją matkę", "Wyśnione miłości", "Na zawsze Laurence" czy "Mama". Coś w tym musi być, ponieważ Dolan wyreżyserował także i teledysk "Hello" dla piosenkarki Adele.

2. Wątki autobiograficzne 
O tym, że w twórczości tego reżysera pojawia się sporo wątków dotyczących jego własnych doświadczeń życiowych wie już chyba każdy. Jego debiutancki film "Zabiłem moją matkę" to historia oparta na biografii autora. Dolan kręcąc swoje pierwsze filmy obsadzał się także sam w rolach głównych bohaterów. Tworząc "Imponderabilia" zawsze powtarzałem, że nie uciekałem od inspirowania się historiami z własnego życia. Każdy bowiem wie, że to życie pisze je najlepsze (oraz najgorsze). Wystarczy złapać je w kadr i umiejętnie opowiedzieć. 
Co zostało wzięte z Jana Kochanowskiego? 

1. Rymujące się zdania
Cały film został napisany wierszem składającym się z rymów parzystych (aabb) oraz specjalnie nieparzystych jedynie w epilogu dla bardziej kontrastowego zestawienia (abab).
Upalne palmy i gorący piasek = rymy parzyste,
mroźne zawieruchy na góskich szczytach = rymy nieparzyste. 

2. Zwracanie się bezpośrednio do czytelnika (w tym wypadku do widza) 
W trenach Jana Kochanowskiego (które stanowią naprawdę ŚWIETNE odniesienie do filmu!) obecne są zwroty twórcy do czytelnika. Autor wie, że jego dzieło jest właśnie poddawane interpretacji i nie stroni od osobistych odniesień do czytających.
W filmie "Imponderabilia" również burzymy tzw. czwartą ścianę. W sieci występuje bardzo dobre opracowanie trenów, z czego wybrałem jeden, krótki fragment warty przytoczenia.
Dowiadujemy się w nim z ust osoby interpretującej treny wszystko o charakterze dzieła (ustawiony fragment: 8:47-9:20):

 

 

 

I na sam koniec punkt programu, czyli interpretacja wiersza w formie czytelnej infografiki: 

 

 klikacz impo

 

Jak pisałem, wraz z filmem powstal szereg innych materiałów jemu poświęconych. Można je zobaczyć w tym dziale lub na moim kanale YouTube. Kończąc swój wpis tych, którzy nie widzieli mojego Vloga opowiadającego o filmie chciałbym na niego gorąco zaprosić. Film poniżej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie newsy:

Moje Hot16Challenge

Hot16Challenge2 to globalna akcja mająca na celu wsparcie medyków w walce z epidemią koronawirusa jaka spadła na świat w 2020 roku. Wyzwanie polegało na nagraniu 16 wersów jeśli zostałeś przez kogoś nominowany w jego kawałku i nominowaniu kolejnych osób do akcji na końcu swojego utworu. I tak właśnie się stało. Grupa Abstrachuje nominowała księdza Dobro-Dobro a ksiądz nominował mnie. Dziś prezentuje swoją odpowiedź:

 


Więcej…

Poradnik o tanim zwiedzaniu Wenecji!

W Wenecji do tej pory byłem tylko dwa razy. Kiedy odwiedzałem ją pierwszy raz już podskórnie czułem, że będę chciał tam wrócić. I wróciłem. Przywożąc ze swego zaledwie drugiego wyjazdu aż poradnik o tym jak tanio podróżować do Wenecji. Zapraszam na mój film podróżniczy.

  

 

Premiera filmu "Imponderabilia"

Jest mi szalenie miło poinformować, iż 8 marca mój nowy film zadebiutował w sieci. "Imponderabilia" to eksperymentalny poemat filmowy mojego autorstwa inspirowany kinem Terrence'a Malicka, Xaviera Dolana oraz trenami Jana Kochanowskiego.
Film trafił również do bazy Filmwebu - największej polskiej bazy filmów w internecie. Poniżej prezentuje sam film oraz wszystkie materiały, które go dotyczą (making of, soundtrack, zwiastuny itp).

 

Więcej…

5 miast w 5 dni. Film z mojej niezwykłej tegorocznej podróży

W maju tego roku w ciągu pięciu dni byłem obecny w 5 różnych miastach na terenie 3 państw! Oto film video z tej niezwykłej podróży. Moja najnowsza produkcja "5 Cities in 5 Days" do obejrzenia poniżej. 

 

 

Wystawa z moimi zdjęciami w krakowskim klubie

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż zdjęcia z mojej debiutanckiej sesji fotograficznej jako model były wystawione na wernisażu fotografki - Sylwii Macholi w krakowskim klubie Pozytywka (we wrześniu odbyła się ich druga prezentacja, tym razem w Sopocie). Zdjęcia te, były również jej pracą dyplomową. W rozwinięciu newsa oficjalny plakat oraz kilka zdjęć prezentujących tę wystawę. Zdjęcia zobaczysz klikając "Czytaj więcej...".  

Więcej…

Reklama